عکسهای دیدنی خانه قاجاری و هدیه تهرانی

پرشین فال

امروز بعدازظهر روز دو شنبه بیست و دوم مهر 98 - ساعت :
فال تاروت رایگان
نرم افزار مدت تماس


طالع بینی باستان

گوشواره ماه تولد گوشواره ماه تولد شما
 یك هدیه منحصر به فرد و فوق العاده | گوشواره ماه تولد دختران ایرونی | عمیق ترین تاثیرات روحی و روانی به همراه افزودن به قدرت جذابیت شما -
اینجا کلیک فرمایید
طالع بینی باستان
دست بند ماه تولد دست بند ماه تولد شما
حتی دستبند شما با شخصیتتان سازگار خواهد بود
- جذابیت خود را چند برابر كنید
منطبق با سلیقه شما -
اینجا کلیک فرمایید
طالع بینی باستان

روز : ماه : سال :

لحظاتی را با پرشین فال سرگرم شوید...! لطفا تاریخ تولد خود را وارد نمایید.

مرمت و حفظ بناهاي تاريخي باقي‌مانده از پيشينيان يكي از وظايف سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري است تا با اقدامات به‌موقع مرمتي و حفاظتي، از نابودي و تخريب آثار جلوگيري كند. در اين ميان، يكي از كارهايي كه همواره مورد نظر كارشناسان و مسؤولان بوده، احيا و ايجاد كاربري براي بناهاي تاريخي است. هنرمندان سرگرمی

مرمت و حفظ بناهاي تاريخي باقي‌مانده از پيشينيان يكي از وظايف سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري است تا با اقدامات به‌موقع مرمتي و حفاظتي، از نابودي و تخريب آثار جلوگيري كند. در اين ميان، يكي از كارهايي كه همواره مورد نظر كارشناسان و مسؤولان بوده، احيا و ايجاد كاربري براي بناهاي تاريخي است.


در اين‌باره، كيارش اقتصادي در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تأكيد كرد: احياي يك اثر يا بناي تاريخي با مرمت بسيار تفاوت دارد، زيرا در احيا، تلاش اين است كه روح زندگي در آن بنا جريان پيدا كند. حتا افرادي در سطح كشور هستند كه به‌صورت منفرد و با ساختاري تركيبي از استقلال و وحدت ريشه‌يي با عنوان «خوشه سار بومي» فعاليت مي‌كنند. در واقع، اين افراد تلاش مي‌كنند زندگي بومي را در مناطق مختلف كشور به جريان بيندازند.


او كه اكنون در يك خانه‌ي قديمي در شيراز مشغول كار است، درباره‌ي اين خانه توضيح داد: مالك اين خانه‌ي قاجاري «هديه تهراني» است. اكنون پيش از آغاز عمليات مرمتي، براي احيا و ايجاد روح زندگي در اين بنا تلاش مي‌كنيم. پس از آن، اقدامات مرمتي با نظارت كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي انجام خواهد شد.


به گفته‌ي اقتصادي، اين خانه با دو حياط اندروني و بيروني در محله‌ي دروازه‌ي سعدي شيراز و نزديك ارگ كريم‌خاني قرار دارد. اين خانه، نماي آجري با ازاره‌هاي سنگي، پنجره‌هاي ارسي شيشه‌ي رنگي در شاه‌نشين، سرداب‌ها و اتاق‌هاي متعدد دارد. در حياط كوچك‌تر، يك خانواده زندگي مي‌كند و در حياط بزرگ‌تر نيز كارگاه پارچه و كفش وجود دارد.


وي در اين‌باره توضيح داد: پس از نظافت خانه، مديريت سكونت افراد و اين‌كه اين سكونت در چه شرايطي باشد، يكي از مسائل مهم در بحث احيا بود. به اين ترتيب، برخي اتاق‌ها را تخليه كرديم و برخي را آزاد گذاشتيم. هم‌چنين مشخص كرديم كه هر كدام از ساكنان در چه بخش‌هايي مستقر باشند.


او كه پيش از اين مدير پايگاه روستاي تاريخي ميمند كرمان بوده است، اظهار كرد: آنچه در روستاي ميمند رخ داد و حتا سبب شد، جايزه‌ي‌ «مركوري» به اين روستا برسد، ايجاد روح زندگي در آن با مردم بومي بود. در اين خانه‌ي تاريخي در شيراز نيز پس از انجام اقدامات اوليه، خريد وسايل مختلفي مانند زيرانداز و گلدان گل آغاز شد. علاوه بر اين، 20 فرش دست دوم خريده شد و تلاش كرديم تا اين خريدها در محل رخ دهد، يعني پروسه‌ي پيچيده‌اي براي خريد نداشتيم و وسايل لازم را از سمساري تهيه كرديم. در واقع، اين احيا با عنوان بازياب سازگار انجام شد؛ به اين ترتيب كه براي احيا از وسايل دست دوم و هر آنچه كاربرد داشت و قابل بازيابي بود، استفاده و همه از همان محل تهيه شد. حتا از تخته‌هاي چوبي موجود، براي ساخت يك آشپزخانه‌ي كوچك استفاده شد.


اين عضو هيأت علمي پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در توصيف ايجاد روح زندگي در اين خانه‌ي قديمي، گفت: تلاش كرديم، اين خانه را با اضافه كردن ارزش‌هاي ميراث فرهنگي و اعمال سليقه با بودجه‌ي كم احيا كنيم، بويژه اين‌كه ملكيت اين محله نيز از نظر اقتصادي زير متوسط است. اكنون اين خانه‌ي قاجاري با شرايط اقتصادي پايين، ولي فاخر احيا مي‌شود، به‌طوري كه وقتي محلي‌ها مي‌آيند و مي‌بينند با مبلغ كمي چنين فضايي ايجاد شده و علاوه بر احساس رضايت، نوعي هم‌رنگي در محل ايجاد شده است. در واقع، در اين محله، تفاوت سطح زندگي در سليقه‌ي مردم ديده مي‌شود.


او حتا به استفاده از دوچرخه اشاره و بيان كرد: دوچرخه براي زندگي در شيراز و گذر از كوچه‌پس‌كوچه‌هاي بافت قديم و شناخت آن بسيار كمك مي‌كند، بويژه اين‌كه ساكنان محله را نيز به وجد آورده است.


وي در پايان در پاسخ به اين‌كه آيا روح زندگي را بدون سكونت افراد در يك بنا مي‌توان ايجاد كرد؟ گفت: فعلا تلاش مي‌كنيم، بنا را از حالت بي‌استفاده و متروك درآوريم و روح زندگي را در آن‌ها ايجاد كنيم. پس از آن، يكي از پيشنهادهاي ما براي سكونت، همكاران حوزه‌ي ميراث فرهنگي هستند، بويژه پس از انتقال بخش‌هايي از سازمان به شيراز، اين مسأله راحت‌تر مي‌تواند رخ دهد.
نوشته شده توسط :  |  در تاريخ: 22 شهریور 1390 7:02  |  نظر دهيد - بازدید : 20199

تگ ها : تصاویر هدیه تهرانی,خانه های قاجار و هدیه تهرانی,عکسهای دیدنی هدیه تهرانی در خانه قاجاری,مرمت و حفظ خانه های قاجاری,هدیه تهرانی در کنار خانه های دوران قاجار,
هنرمندان
مطالب بیشتر
زناشویی
مطالب بیشتر
گالری عکس
مطالب بیشتر
سرگرمی
مطالب بیشتر
گوشواره ماه تولد گوشواره ماه تولد شما
 یك هدیه منحصر به فرد و فوق العاده | گوشواره ماه تولد دختران ایرونی | عمیق ترین تاثیرات روحی و روانی به همراه افزودن به قدرت جذابیت شما -
اینجا کلیک فرمایید
نرم افزار مدت تماس
دست بند ماه تولد دست بند ماه تولد شما
حتی دستبند شما با شخصیتتان سازگار خواهد بود
- جذابیت خود را چند برابر كنید
منطبق با سلیقه شما -
اینجا کلیک فرمایید
نرم افزار مدت تماس
  • هیچ چیزی هنوز ارسال نشده است

براي ارسال نظر در پرشين فال شما بايد عضو باشيد.
هم اکنون به خانواده پرشين فال بپيونديد.عضويت رايگان است.اينجا کليک نماييد.